Akumulacija Slano jezero

U jugozapadnom dijelu nikšićke kotline nalazi se Slano jezero, vještačko jezero sa branom dužine 1663 metra, površine 8,9 kvadratnih metara. Jezero je stvoreno 1950. godine za potrebe hidroelektrane Perućica, kao i jezera Krupac i Vrtac.

Manja jezera Nikšićkog polja su potopljena, zatim su nastala ova tri jezera koja su međusobno povezana kanalima.

Slano jezero pretvoreno je u akumulaciono jezero 1968. godine.

Obala jezera je dosta razuđena, sa nekoliko ostrva od kojih je najveće krečnjačko ostrvo Viža.

Na području Slanog jezera postojao je vodotok rijeke Opačice, formiran od brojnih stalnih i povremenih vrela, među kojima su bila najveća Kusidska, Klačinska, Slansko oko, Slanska pećina i Manito oko.

Planirana je i turistička valorizacija ovog područja, zbog velikih mogućnosti i neobične ljepote.

Jezero okružuju srednje i visoke planine do 200 metara, oaza zamršene kraške hidrografije.

Ako postoji mjesto za odmor i uživanje onda je to Slano jezero. Raj za ribolovce ali i sve one koji traže mir i tišinu. Turistički neiskorišćeni dio Nikšića koji čeka da bude otkriven.

ŽUPA U SRCU

Po narodnim pričama i predanjima, na mjestu gdje se danas nalazi Slano jezero prolazili su karavanski putevi. Kako su iz pravca mora trgovci nosili so. Vjerovalo se često da je od prosute soli jezero dobilo ime, jer su mještani polje prije nastanka jezera nazvali Slano polje.

Naučni dokazi potvrđuju da je natrijum hlorid u vodi Slanske pećine u vrijeme poplava zaslanjivao tlo, pa je ovaj dio Nikšićkog polja po tome i dobio ime.

Turistički značaj jezera i okoline

U današnje vreme, u okolini jezera postoji dosta interesantnih stvari koje svakako treba obići ukoliko se nađete u ovim krajevima. Jezero Krupac se svakako ubraja u njih. Ovo veštačko jezero, nikšićani nazivaju svojim „morem“.

Brana koja je ovde podignuta, dužine je 1.480 metara, a površina koju zuzima jezero iznosi 5,7 kvadratnih kilometara.

Čista i bistra voda u ovom jezeru u toku leta dostiže temperaturu od čak 28 stepeni, što jezero Krupac čini izuzetnim za kupanje, a i za sportove na vodi. Deo obale ovog jezera je sređen i na tom delu se nalazi gradska plaža na kojoj se leti okuplja veliki broj posetilaca i kupača. Na obali jezera se nalazi i hotel „Plaža“, kao i plažni bar koji svojim gostima omogućava potpuno uživanje u čarima Krupca. Jezero Krupac ili Krupačko jezero karakteriše bogat riblji fond, te je zbog toga veoma primamljivo za ribolovce. „Lake fest“ je vrlo zanimljiva manifestacija koja se tradicionalno, svake godine održava na ovom jezeru i na koju dodje više od 10.000 posetilaca i ljubitelja rok muzike, kao i veliki broj izvođača. Ovaj događaj se održava u julu svake godine.

U blizini Slanog jezera se nalazi i čuveni rimski most, koji potiče iz III veka i koji je izgrađen kako bi povezao, tada rimske, gradove: Nikšić, Skadar, Risan, Naron i Cavtat. Ova građevina je visoka 9 metara, dok je njena dužina 37 metara. Glavna odlika ovog mosta je njegova proporcionalnost. Materijal koji se koristio za njegovu izgradnju je kamen i to obrađeni krečnjak, a na samom mostu se nalazi 5 lukova. Tokom istorije, most je u nekoliko navrata oštećivan, ali iako je veoma star, on odoleva vremenu i stoji i dan danas zbog čega predstavlja materijalni dokaz o postojanju i delovanju rimske civilizacije na ovoj teritoriji.

Rimski most-Most na Moštanici, foto: internet

Na ovom području se nalazi i jedan arheološki lokalitet. U pitanju je Crvena stijena. Ovo arheološko nalazište potiče iz paleolitskog doba i smešteno je u blizini sela Petrovići, koje takođe pripada opštini Nikšić. Nalazište je u stvari pećina koja je otkrivena 1954. godine i jedno je od značajnijih nalazišta na Balkanskom poluostrvu. U njoj su pronađeni ostaci materijalne kulture koji su izuzetno očuvani i samim tim oni pružaju veoma dobar prikaz o tome kako se razvijala paleolitska kultura.

Od materijala koji su ovde pronađeni treba istaći diskove, strugače, rezače i šiljke, koji su uglavnom izrađeni od kamena, a takođe i od roga i kostiju. Ljudi koji su nastanjivali ovu pećinu bavili su se ribolovom i lovom i krećući se u hordama, vodili su polunomadski način života. Najdublji slojevi ove pećine pokazali su da je u njoj živeo pećinski medved, o čemu svedoče ostaci ove vrste, koji su ovde pronađeni.

Kako su pokazala istraživanja, ovaj lokalitet su ljudi naseljavali još u doba paleolita, a takođe i za vreme neolita, metalnog doba i mezolita. Za neke od kamenih artefakta koji su ovde pronađeni procenjeno je da datiraju iz perioda od pre 180 hiljada godina, a dokazi da je ovde nekada živeo pračovek potiču iz perioda od pre 100 hiljada godina.

Idi na vrh
Close