Upoznaj ljepote Nikšića

Predstavljamo vam samo mali dio mjesta koje možete obići u Nikšiću:

1. Tvrđava Onogošt (Bedem)

Za početak, prošetajte vjekovima. Sazidan na strmom brdu sa kog se danas vidi cijeli grad, Bedem je bio idealno uporište još od davnih vremena. Njegova istorija, međutim, još uvijek nije dovoljno istražena i predstavlja pravi izazov za istoričare i arheologe.

Bedem

Najupečatljiviji su tragovi koji svjedoče o Onogoštu – veoma važnom utvrđenju, kako civilnom i tako i vojnom, za vrijeme Osmanske vlasti. Imao je vojno utvrđenje – Bedem, čaršiju, kvartove za stanovanje, džamije, mesdžide i crkvu, bolnicu, magacine za hranu, municiju i još mnogo toga.

Pogled koji se pruža sa uzvišenja, gdje danas leži nijemo kamenje, ostaci zidova, po koja puškarnica, svodovi nekadašnjih kula i objekata za stanovanje, a što je sve dio burne prošlosti Nikšića, piše mr Sait Šabotić, je nezaboravan.

2. Gradski muzej (dvorac kralja Nikole) 

Dvorac za tadašnjeg knjaza Crne Gore završen je 1900. kao veći i ljepši od svih do tada izgrađenih. Projektovao ga je hrvatski arhitekta, dr. Josip Šilović Slade, u neorenesansnom stilu.

Dvorac Kralja Nikole, foto: internet

Kasnije (1951.) je ovdje osnovan muzej gdje možete pogledati materijal iz najzančajnijeg paleolitskog lokaliteta u Crnoj Gori, Crvene stijene. Tu su i nošnje, oružje kao i tragovi rimske kulture.

Sljedeći put kad budete u Nikšiću, obavezno posjetite lijepi dvor. Nalazi se u centru Nikšića, blizu gradskog parka. Radno vrijeme od utorka do subote je od 9 do 13 časova i od 17 do 20 časova, a nedjeljom od 9 do 12 časova.

3. Crvena stijena 

Biti u Nikšiću i Crnoj Gori uopšte, a ne posjetiti najznačajniji praistorijski lokalitet u zemlji je prava šteta. Vrijedi pomenuti i da je riječ o potencijalno jednom od najvažnijih arheoloških nalazišta Evrope.

Crvena stijena, foto: internet

Nalazi se u Petrovićima, na 45 km od Nikšića, u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom.

Ovdje je život je počeo prije oko 200.000 godina. Pećina je bila dom praistorijskim stanovnicima pružajući im utočište od vremenskih i drugih nepogoda. Danas, tragovi nekadašnjeg života pružaju dragocjene informacije o istoriji Balkana, ali i Evrope.

4. Gornjepoljski vir

Prirodni fenomen, jedno od onih mjesta koje imamo, a ne znamo da imamo 

Gornjepoljski vir, foto: intrenet

Riječ je o najvećoj estaveli na Balkanu. Iako je 2014. proglašena spomenikom prirode, čemu je prethodilo višegodišnje istraživanje, estavela je ostala tajna za turiste.

Kao jako vrelo, Gornjepoljski vir funkcioniše od polovine oktobra do polovine juna. Neposredno prije toga, dolazi do interesantne pojave „pucanja vira“ tokom koje se izbacuje bijeli pijesak i čuje karakterističan prasak. Pijesak se koristi kao građevinski materijal, ali i za liječenje reume.

Ovo lijepo mjesto, o kom maštaju mnoge zemlje se nalazi na 15 km udaljenosti od Nikšića.

5. Vidov potok

Još jedno “nikšićko čudo” se takođe nalazi u Gornjem polju koje se s pravom naziva oazom prirodnih fenomena.

Vidov potpok: foto Onogost.me

Riječ je o vrlo rijetkoj hidrološkoj pojavi koja u periodu svoje aktivnosti oduzima dah. Stručni naziv je mukavica ili potajnica koja čini da iz grotla izvire čak 260 litara u sekundi. Jedinstven prizor za sve ljubitelje prirode, geografije i fotografije željne novih lokacija.

Lokalitet je najatraktivniji za posjetu tokom maja i novembra.

6. Botanička bašta porodice Kovačević

Nalazi se na Grahovu i prvi je zaštićeni prirodni objekat na teritoriji opštine Nikšić. Iza svega se krije lijepa porodična priča.

Arboretum, foto: internet

Naime, general Vojo Kovačević svoje 9940 m² veliko imanje pretvara u botaničku baštu, ne sluteći da će jednog dana njegov unuk, Vuk Kovačević, brinuti o njoj kao o spomeniku prirode. Vuk je upravo zbog ovog izuzetnog porodičnog naslijedstva, napustio Beograd i došao u Grahovo.

Ovdje danas možete vidjeti 127 vrsta drveća, od čega 33 domaće i čak 94 strane vrste. Tu su primjerci Pančićeve omorike, normandijske jele, libanskog kedra, japanskog javora, sekvoje, kanadske smrče, itd. Tu je i poljska učionica gdje namlađi posjetioci drže časove biologije u prirodi.

7. Slano jezero

Neobično lijepo jezero stvoreno je 1950.,na nekadašnjem Slanom polju, za potrebe hidroelektrane Perućica.

Predanje kaže da su ovuda prolazili karavanski putevi iz pravca mora i nosili so. Za vrijeme njihovog prolaska i odmora, so se prosipala, pa su mještani polje, a kasnije i jezero, nazvali Slano.

Iako je prvobitna namjena ovog jezera isključivo industrijska, ono je, zahvaljujući svojoj ljepoti, brzo pronačalo put do srca ljudi. Ipak, još uvijek je neotkriveni biser, mjesto koje će vas iznenaditi i oduševiti.

Ako volite jezera, u Nikšiću vas čeka pravi raj. Osim Slanog, obiđite Krupac, Liverović i Grahovsko jezero.

8. Carev most

Ukoliko u Nikšić dolazite starim putem iz pravca Podgorice, čeka vas jedan od najljepših mostova u Crnoj Gori – Carev most.

Carev most, foto: facebook

Most, koji se iz okolne ravnice izdvaja svojom izuzetnom ljepotom, zapravo se zove po ruskom caru Aleksandru III. Trebao je da doprinese razvoju Nikšića povezivanjem sa jugom Crne Gore. Nakon 6 mjeseci vrijednog rada je završen, a po predanju kralj Nikola je naredio da se most pozlati, tako što je u svaki stub uzidan po jedan zlatnik.

Prvo vozilo koje je prešlo ovaj most bile su poštanske kočije.

9. Park šuma Trebjesa 

Jesen je idealna za šetnje, stoga Trebjesu upišite na listu mjesta koje morate obići. Od centra Nikšića do Trebjese vodi asfaltirani put, stoga nema izgovora ukoliko vam kondicija nije baš najbolja 

Trebjesa, foto: internet

Ovaj lokalitet se našao na listi potencijalnih IPA područja, što dovoljno govori o bogatstvu biljnog svijeta.  Istražanjivanjima je utvrđeno postojanje 6 vrsta puževa, 58 vrsta insekata, 54 vrste ptica, kao i prisustvo 14 vrsta gljiva od kojih neke imaju status međunarodno značajnih vrsta.

Omiljeno izletište Nikšićana je više od šume. Bogato je pričama, kulturno – istorijskim spomenicima, a na južnim padinama su vidljivi ostaci kuća starih Trebješana, i to iz 16.vijeka.

10. Krupac

Krupac je mjesto koje je omiljena destinacija Nikšićana ali i svih koji dolaze u Nikšić. Krupac je posjećen u svim godišnjim dobima. U ljetnjim mjesecima na Krupcu biva organizovan i Lake fest sada već kultna muzička manifestacija.

Krupac, foto: RTNK

11. Lukavica i Kapetanovo jezero

Lukavica, sa svojim pripadajućim djelovima, Velikim i Malim Žurimom i najvišim vrhom Stožac na 2.141 m nadmorske visine, spada u najljepše predjele Župe Nikšićke. Od Nikšića pa sve do Malog Žurima ima 30-tak kilometara, što je oko pola sata vožnje, a od Malog Žurima do Kapetanovog jezera ima oko 8,5 kilometara, odnosno 2 do 2,5 sata pješačenja, što čini izvanrednu a laganu planinarsku turu. Do Kapetanovog jezera, koje se nalazi na 1.678 metara nadmorske visine, iz pravca Nikšića stiže se autom preko rudnika “Zagrad”, Luka Bojovića, Bara Bojovića i Nikšinog kiljana. Cijela vožnja, djelimično asfaltiranim putem, traje nekih sat i petnaest minuta. Iz pravca Kolašina, do Jezera se dolazi pješačkim stazama, koje kreću iz Veljeg Dubokog, do Jezera mogu stići samo najizdržljiviji planinari. Teritorijalno gledano, Jezero pripada opštini Kolašin, iako je bliže, a i pristupačnije, Nikšiću.

Lukavica, foto: antenam.net

12. Zabran Kralja Nikole

Zabran je izletište koje su stanovnici Župe Nikšićke poklonili Kralju Nikoli, koji je tu dolazio da lovi i odmara. Kralju se ne poklanja bilo šta, tako smatram. Kada sam prošao kroz cijelu Župu i selo Morakovo imalo je šta da me dočeka – bukova šuma, koja usred jeseni oduzima dah. Odmah mi je postalo jasno o kakvom se poklonu radi – kraljevskom!

Zabran Kralja Nikole, foto: Župa u srcu

Zabran Kralja Nikole nalazi se dvadesetak kilometara od centra Nikšića, na samom kraju Župe. Idealno je mjesto za kampovanje jer ima sve što je potrebno da bi se pravi ljubitelji kampovanja i boravka u prirodi osjećali kao kod kuće. Svježe vode iz izvora koji nosi naziv Kralja Nikole za piće uvijek ima, a bukova šuma pruža nevjerovatan osjećaj izolacije od civilizacije. Naravno, uvijek treba biti na oprezu, jer u tim šumama žive medvjedi, vukovi, jazavci i druga sitnija divljač.

U prošlosti osim izletišta tu su postojali bungalovi, restoran kao i sportski tereni, danas, međutim samo su vidljivi ostaci temelja tih građevina. Ovo izletište krasi veliko bogatstsvo flore i faune kao i veliki broj endemičnih vrsta biljaka i životinja. Za stanovnike Nikšićke Župe od posebno je važnosti ovo mjesto jer se sa ovoga lokaliteta Župa snadbijeva pijaćom vodom.

Pravim zaljubljenicima u prirodu ovo mjesto treba da bude inspirativno jer nedaleko od Zabrana i sela Morakova postoji planinarska staza koja vodi na planinu Maganik, a ukoliko posjedujete terenca možete stići na Ponikvicu i Studeno, što će vam pružiti sjajnu off road avanturu.

Idi na vrh
Close