Veliki uticaji zagađenja na sliv Nikšićkog polja

Stanje nikšićkih voda nije na zadovoljavajućem nivou. Sem što su najveći primaoci otpadnih voda i industrijskih, gradskih i iz domaćinstava, nikšićke vode su mjesto za odlaganje raznih vrsta otpada, što se naročito primjećuje na mjestima koja su blizu naselja.

Kada se uz to napomene da su po obodima riječnih korita kao i u samim rijekama nastale velike promjene, još od izgradnje Hidroelektrane ,,Perućica“, kao i velikog broja industrijskih preduzeća, nekontrolisane ekspoatacije šljunka i pijeska, možemo zaključiti da su sami vodotoci, kao i riječni biodiverzitet ozbiljno ugroženi.

Gračanica 2018. foto: Župa u srcu

Veoma veliki problem je i podjela nadležnosti vezanih za vode, ograničenost zakonskih ovlašćenja organa lokalne samouprave, odnosno centralizacija upravljanja vodenim resursima.

Da bi se stanje voda unaprijedilo potrebno je zakonski ih zaštititi, pojačati kaznenu politiku, sprovoditi stalnu kampanju o važnosti očuvanih voda, ukazivati na posledice usled zagađenosti kao što su pojava epidemija ili negativan uticaj na poljoprivredne proizvode i slično.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Idi na vrh
Close